Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich wśród organizacji pozarządowych
Od połowy lutego 2024 roku każdy, kto zajmuje się pracą z dziećmi i usługami na ich rzecz, a więc organizacje prowadzące działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań przez dzieci, jak również podmioty świadczące usługi hotelarskie, turystyczne oraz prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego mają obowiązek wprowadzenia standardów ochrony dzieci.
Wytyczne do ich wprowadzenia znajdziemy w art. 7 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606). Co ważne, przyjęcie standardów musi nastąpić do 15 lutego 2024 r. Zgodnie z art. 10 wskazanej powyżej ustawy, mają być one wprowadzone w ciągu 6 miesięcy od daty wejścia w życie przepisu, a więc do 15 sierpnia 2024 r.
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych podmiotach działających na rzecz dzieci.
W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:
- nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka,
- wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy - w placówce lub w rodzinie,
- wszystkie dzieci dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami - w realnym świecie oraz w internecie,
- wszystkie dzieci mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych,
- rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.
Wprowadzenie standardów ochrony dzieci przez wszystkie podmioty pracujące z dziećmi powinno obejmować w wersji minimum:
- weryfikację personelu pod kątem bezpieczeństwa dzieci;
- opracowanie zasad bezpiecznej relacji personel-dziecko;
- opracowanie ścieżek interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci;
- przeszkolenie personelu/członków stowarzyszenia/wolontariuszy z zakresu ochrony dzieci.
Dobrą praktyką jest również kierowanie działań informacyjnych i edukacyjnych do rodziców i dzieci na temat ich praw, ochrony swoich granic i umiejętności rozpoznawania zachowań, które są krzywdzące. Dzięki takim działaniom można zapobiegać sytuacjom, w których dziecko będzie się obawiało informować dorosłych o próbach lub zaistniałych sytuacjach krzywdzenia.
Duże wsparcie w przygotowaniu Standardów Ochrony Dzieci daje inicjator jego wdrożenia – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Pod adresem https://fdds.pl/ znajdują się nagrania, przewodnik oraz przykłady, które pomogą w dostosowaniu Standardów do swoich warunków. W sposób kompleksowy poświęcono uwagę organizacjom pozarządowym: https://standardy.fdds.pl/standardy-w-dzialaniu/organizacje.
Zachęcam do pobrania podręcznika pn.: „Jak wdrożyć standardy ochrony dzieci w Twojej organizacji ”, i ewentualnego wykorzystania materiałów i narzędzi, które mogą ułatwić proces wdrażania standardów wśród organizacji pracujących z dziećmi na terenie Gminy Kwilcz.
Podręcznik prezentuje wzór Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem oraz zawiera szczegółowy opis wszystkich wymaganych standardów:
- Standard I. POLITYKA - Organizacja/instytucja ustanowiła i wprowadziła w życie Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
- Standard II. PERSONEL - Organizacja/instytucja monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
- Standard III. PROCEDURY - W organizacji/instytucji funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
- Standard IV. MONITORING - Organizacja/instytucja monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.
Wzorcową dokumentację przygotował też Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej (https://zosprp.pl/2024/02/01/standardy-ochrony-maloletnich-w-osp/). Jest ona skierowana do prowadzących Dziecięce i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.
Stanisław Mannek
Wójt Gminy Kwilcz
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!