Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest świętem polskiej oświaty i szkolnictwa wyższego. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy ostatniego króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r. Eksperci pod wodzą Hugona Kołłątaja opracowali trzystopniowy model szkół podstawowych i średnich i dopuścili młodzież ze stanów niższych do edukacji. Opracowano także szereg przepisów i programów dla szkół podstawowego i średniego szczebla (np. dopuszczających dziewczęta do nauki na równych prawach z chłopcami) – były jednak one często ignorowane lub bojkotowane przez samych nauczycieli z tych szkół.
Znaczenie działalności Komisji Edukacji Narodowej dla historii Polski polegało przede wszystkim na unowocześnieniu szkolnictwa polskiego i zmniejszenia jego zapóźnienia w stosunku do Europy Zachodniej. Kilkudziesięciotysięczna kadra nauczycielska wychowana przez Komisję kontynuowała działalność w jej duchu jeszcze długo po utracie przez Rzeczpospolitą niepodległości wychowując kolejne pokolenia gruntownie wykształconej młodzieży. Nie jest przesadą stwierdzenie, że dzięki Komisji w ogóle przetrwała polska kultura i język w czasie długiego okresu zaborów.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!