27 maja — Dzień Samorządu Terytorialnego
35 lat temu w Polsce zaszły przełomowe zmiany. Jedną z najważniejszych było przywrócenie nam - obywatelom, kluczowej wartości – samorządności. Uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 8 marca 1990 r. ustawa o samorządzie terytorialnym stała się przyczynkiem do głębokich przemian ustrojowych w Polsce.
27 maja mija 35 lat od pierwszych – uważanych za w pełni wolne po II wojnie światowej – wyborów samorządowych. Po zmianie podziału terytorialnego kraju, od 1 stycznia 1999 roku samorząd terytorialny zaczął funkcjonować również na szczeblu powiatu i województwa. To jednak gmina jest podstawowym ogniwem w systemie polskiego samorządu terytorialnego. Otworzyło to drogę do tego, by to obywatele sami decydowali o sprawach, które ich dotyczą. Tak zaczęła odradzać się w Polsce samorządność. Od 2007 roku polscy samorządowcy mają także swoją oficjalną patronkę, którą została św. Kinga.
Ustawa o samorządzie terytorialnym sprzed 35 lat postawiła przed nami wszystkimi wielkie zadania. Uczyliśmy się, przeżywaliśmy sukcesy i porażki – ale śmiało możemy stwierdzić: daliśmy radę! Zdaliśmy egzamin z demokracji, umiejętności współpracy, członkostwa w Unii Europejskiej, a także działania w realiach gospodarki rynkowej.
Dzisiejsza Gmina Kwilcz to efekt wspólnej pracy. To efekt pracy wszystkich samorządowców: wójtów, Zarządów, radnych. To także efekt współpracy z organizacjami pozarządowymi i społecznymi, przedsiębiorcami. To efekt pracy wszystkich mieszkańców naszej małej Ojczyzny.
Dziękuję moim poprzednikom: panu Zbigniewowi Harbulowi oraz pani Marii Węgrzyn, dziękuję Przewodniczącym Rad – panu Romualdowi Dąbkowskiemu, panu Grzegorzowi Korpikowi oraz panu Martinowi Halaszowi, a za nimi wszystkim Radnym wszystkich kadencji – za tworzenie podstaw prawdziwej samorządności oraz za współdecydowanie o losach naszej Gminy. Dziękuję za zaangażowanie i bezinteresowną troskę o jej dobro. Za to, że swoimi działaniami przyczynialiście się, i dalej przyczyniacie do jej wzrostu. Za to należy się Wam szacunek, wyrazy uznania i jeśli jest to możliwe, wyrażenie wdzięczności prostymi, ale jakże ważnymi słowami: bardzo dziękuję.
Dzisiaj pragnę wyrazić podziękowanie tym wszystkim, którzy kiedykolwiek podjęli się odpowiedzialności za naszą wspólnotę: sołtysom, radom sołeckim, strażakom, członkom kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń lokalnych i innym organizacji. Tylko ten, kto uczestniczył w realizacji jakiegokolwiek przedsięwzięcia, wie, jak ciężkie bywa to zadanie. Dziękuję pracownikom administracji Gminy Kwilcz, aktualnym oraz byłym, którzy w minionych 35 latach pracowali na rzecz Naszych mieszkańców. Dziękuję za to, że potrafią i chcą służyć wspólnocie naszej Gminy. Za to, że tworzą zespół, gotowy podjąć każde wyzwanie. Dziękuję za Wasze zaangażowanie oraz za to, że potraficie łączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Osobne słowa wdzięczności pragnę skierować do naszych szkół – dyrekcji, nauczycieli, pracowników oświaty. Minione 35 lat samorządu to czas budowania coraz wyższego standardu nauczania, bazy oświatowej, wyrównywania szans. Dziś nasza młodzież z powodzeniem konkuruje w szkołach średnich, dziś nasza młodzież rusza w życie bez kompleksów prowincji. To wielka Państwa zasługa.
W roku jubileuszu 35. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce, życzę wszystkim Wam – mieszkańcom Gminy kolejnych lat rozwoju, godnego życia w nowoczesnej, przyjaznej gminie, w poczuciu bezpieczeństwa i spokoju. Życzę, abyście Państwo mieli swoje wielkie marzenia i żebyście mieli odwagę te marzenia realizować.
Stanisław Mannek
Wójt Gminy Kwilcz


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!